• 63°

Locals dominate, but Central sweeps team titles

District 22-5A meet results

Girls standings

1. Central 146, 2. Nederland 134, 3. Memorial 121; 4. Ozen 83; 5. PNG 69; 6. Lumberton 27; 7. Vidor 22; 8. Livingston 15

Boys standings

  1. Central 185, 2. Memorial 158, 3. Nederland 87, 4. PNG 67.5, 5. Lumberton 35.5, 6. Ozen, 33, 7. Livingston 27, 8. Vidor 26

Girls results (listing only area qualifiers)

100 — 1. Capri Wilson, Mem, 12.20; 2. Maya Kelly, Cent, 12.32; 3. Errione Mendenall, Ozen, 12.81; 4. Ayala Stevens, 12.98

200 — 1. Maya Kelly, Cent, 25.01; 2. Jacie Droddy, PNG, 25.42; 3. Zykirra Cabarras, Mem, 25.80; 4. Emetrice Mouton, 26.40

400 — 1. Breanna Hall, PNG, 60.67; 2. Shunteria Mitchell, Cent, 60.83; 3. Honestee Holman, Ozen, 61.30; 4. Ny’reonna Smith, Mem, 62.31.

800 — 1. Mallory Chilton, Vidor, 2:30.18; 2. Karley McGill, Ned, 2:32.33; 3. Katia Davis, Cent, 2:33.46; 4. Kelsey Jackson, Ozen, 2:33.58

1,600 — 1. Megan Wilkinson, Lum, 5:44.98; 2. Madison Ledet, Ned, 5:45.74; 3. Rachel Morrison, Ned, 5:54.24; 4. Katia Davis, Cent, 6:00.58

3,200 — 1. Rachel Morrison, Ned, 13:04.78; 2. Macie Saleme, Ned, 13:30,69; 3. Katia Davis, Cent, 13:35.57; 4. Madison Ledet, 13:46.64

100 hurdles — 1. Gabrielle Gutierrez, Ned, 15.92; 2. Malaysia St. Clair, 16.28; 3. Tamya Renfro, Cent, 17.38; 4. Hope Brekel, Ned, 17.52

300 hurdles — 1. Millicent Neveu, Mem, 48.20; 2. Malaysia St. Clair, Cent, 48.75; 3. Gabrielle Gutierrez, Nederland, 50.22; 4. Jessica Trahan, 50.28

4×100 relay — 1. Memorial (Aniya Duhon, Zykirra Cabarras, Coreyanna Gorrer, Capri Wilson), 47.34; 2. Central (Kayliah Carr, Maya Kelly, Marissa Savoy, Briana Mouton), 47.49; 3. Ozen (Shyann Brydson, Errione Mendenall, Jyhni Shaw, Mercedes Perry), 49.28; 4. PNG (Ta’Shina Williams, Jacie Droddy, Emetrice Mouton, Stalee Adams), 49.32

4×200 relay — 1. Memorial (Coreyanna Gorrer, Capri Wilson, Ayala Stevens, Zykirra Cabarras, 1:41.00); 2. Central (Kayliah Carr, Briana Mouton, Marissa Savoy, Latayvia Mitchell), 1:44.23; 3. Ozen (Shyann Brydson, Errione Mendenall, Honestee Holman, Mercedes Perry), 1:45.10; 4. PNG (Ta’Shina Williams, Jacie Droddy, Stalee Adams, Emetrice Mouton), 1:48.15

4×400 relay — 1. Central (Kayliah Carr, Shunteria Mitchell, Ariana Davis, Latayvia Mitchell), 4:04.61; 2. Memorial (Aniya Duhon, Jamiyah Dixon, Millicent Neveu, Bryanna Stevenson), 4:07.10; 3. Nederland (Meg Sheppard, Drue Vanduker, Malia Nicolasora, Madison Ledet), 4:15.84; 4. Livingston (Amaya Handy, Stephanie Trevino, Hannah Hawkins, Gracie Hawkins,), 4:21.40

High jump — 1. Grace Thompson, Lumberton, 5-2; 2. Cecilia Garcia, PNG, 5-0; 3. Cami Gonzales, Ned, 5-0; 4. Mercedes Perry, Ozen, 5-0

Pole vault — 1. Morgan Luke, Ned, 7-6; 2. Anna Licatino, PNG, 7-6; 3. Montana Piper, Liv, 7-0; 4. Megan Wilkinson, Lum, 7-0

Long jump — 1. Jacie Droddy, PNG, 17-9.5; 2. Malaysia St. Clair, Cent, 16-6.25; 3. Errione Mendenall, Ozen, 16-5.5; 4. Gabrielle Gutierrez, Ned, 15-11.5

Triple jump — 1. Malaysia St. Clair, Cent, 36-2; 2. Gabrielle Gutierrez, Ned, 35-3.75; 3. Jamiyah Dixon, Mem, 34-9; 4. Kayliah Carr, Cent, 34-5

Shot put — 1. Kailynn Williams, Ozen, 34-6.75; 2. Riyah Collins, Mem, 31-6.5; 3. Kennedi Lofton, Mem, 31-2.25; 4. Kayla Bayardo, Ned, 31-0.5

Discus throw — 1. Essynce Templeton, Ozen, 120-1; 2. Kailynn Williams, Ozen, 106-10; 3. Kennedi Lofton, Mem, 90-9; 4. Hannah Hickey, Ned, 90-6

Boys results (listing only area qualifiers)

100 — 1. Calen Ragsdale, Central, 10.73; 2. Ireon Brown, Mem, 10.75; 3. De’Andre Angelle, Mem, 10.94; 4. Deshon Moreaux, Cent, 10.98

200 — 1. Kary Vincent Jr., Mem, 21.18; 2. Devin Broussard, Cent, 21.79; 3. Patrick Thomas, Cent, 22.14; 4. Micheal Odoms, Mem, 22.60

400 — 1. Vance Vallair, Cent, 49.94; 2. Calen Ragsdale, Cent, 49.95; 3. Jessie Davis, Ozen, 50.37; 4. Adrian Williams, Mem, 51.08

800 — 1. Ja’Quan Francois, Mem, 1:59.21; 2. Cameron Foston, Cent, 2:03.48; 3. Tyvonne Allen, Mem, 2:04.58; 4. Nickolas Wiltz, PNG, 2:07.27

1,600 — 1. Carlos Barbosa, Ned, 4:43.86; 2. Carlos Rodriguez, Ned, 4:48.70; 3. Blake Mortera, Ned, 4:51.52; 4. Trent Stoute, Ned, 4:52.72

3,2oo — 1. Carlos Barbosa, Ned, 10:38.50; 2. Blake Mortera, Ned, 10:42.30; 3. Carlos Rodriguez, Ned, 10:50.74; 4. Collin Dietrick, PNG, 11:29.68

110 hurdles — 1. Howard Hunter, Cent, 14.69; 2. Bryan Moore, Mem, 14.81; 3. Ja’vantae Hopkins, 14.89; 4. Brock Vincent, Vidor, 15.90

300 hurdles — 1. Bryan Moore, Mem, 40.74; 2. Harrison Seals, Cent, 41.67; 3. Khaleb Taylor, PNG, 43.46; 4. Preston Riggs, PNG, 43.93

4×100 relay — 1. Memorial (Ireon Brown, Kary Vincent, Xavier Hull, De’Andre Angelle), 40.51; 2. Central (Deshon Moreaux, Devin Broussard, Calen Ragsdale, Dailon Gants), 41.73; 3. PNG (Roschon Johnson, Preston Riggs, Preston Hughes, Keynel McZeal, 42.63); 4. Ned (Logan Nguyen, Ryan Anderson, Devin Simmons, Kevon Latulas), 42.84

4×200 relay — 1. Memorial (Ireon Brown, Micheal Odoms, Kary Vincent Jr., Xavier Hull), 1:25.68; 2. Central (Westley Randle, Patrick Thomas, Dailon Gants, Devin Broussard), 1:26.68; 3. PNG (Roschon Johnson, Riley Andrews, Preston Riggs, Preston Hughes), 1:30.31; 4. Ozen (Jessie Davis, Markel Perry, Elishah Simpson, Charleston Evans), 1:31.26

4×400 relay — 1. Memorial (Xavier Hull, Gregory Laday, Allen Santos, JaQuan Francois), 3:19.46; 2. Central (Patrick Thomas, Robert Thebideaux, Nathan Powell, Vance Vallair), 3:30.12; 3. Lumberton (Tyler LeBlanc, Kaleb Karr, Tyler Cullen, Jacob Barnard), 3:31.15); 4. PNG (Roschon Johnson, Caiden Burt, Preston Hughes, Riley Andrews), 3:31.30

High jump — 1. Jacob Barnard 6-4; 2. Jaylyn Williams, Cent, 6-2; 3. Deon Williams, Mem, 6-0; 4. Nathan Powell, Cent, 6-0

Pole vault — 1. Alec Torres, Ned, 14-0; 2. Kevon Latulas, 13-6; 3. Mason Walker, Liv, 12-6; 4. Merrick Brister, Liv, 12-0

Long jump — 1. Xavier Hull, Mem, 23-8; 2. Charleston Evans, Ozen, 22-10; 3. Vance Vallair, Cent, 22-1; 4. Christian Mitchell, Liv, 21-9

Triple jump — 1. Christian Mitchell, Liv, 45-10.5; 2. Jaylyn Williams, Cent, 45-7.5; 3. Xavier Hull, 44-5.5; 4. Keynel McZeal, 42-10

Shot put — 1. Reggie Boseman, Cent, 51-5.25; 2. Dalton Poteet, Vidor, 43-9.25; 3. Logan Hammonds, PNG, 43-8.75; 4. Markel Perry, Ozen, 42-4.25

Discus throw — 1. Reggie Boseman, Cent, 160-6; 2. Tyrique Knighton, Cent, 123-4; 3. Dalton Poteet, Vidor, 122-2; 4. Joseph Gallatine, Ned, 121-4

The District 22-5A track meet wrapped up Wednesday evening at Bulldog Stadium with plenty of winners from Mid- and South County, but Beaumont Central came up the big winners in both boys’ and girls’ team standings.

Central topped the boys’ standings with 185 points, followed by Port Arthur Memorial with 158, Nederland with 87 and Port Neches-Groves with 67.5.

Central’s girls team had a little closer battle to the team crown with 146 points, 12 more than second-place Nederland. Memorial (121) and Ozen (83) rounded out the top four.

Memorial was solid, as usual, in the sprints, hurdles and relays. Memorial nearly made a clean sweep of the relays, winning five of six (both 4×100 and 4×200 races and the boys 4×400). Central took first in the girls 4×400.

Kary Vincent Jr. began his march to another state championship in the 200 meters, winning that race with a time of 21.24 seconds. He was 0.32 ahead of Central’s Devin Broussard.

Ja’Quan Francois was the only sub-2 minute runner in the 800 meters. He set a time of 1:59.21, more than four seconds ahead of the runner-up.

Bryan Moore rebounded from a close defeat in the 110-meter hurdles to win the 300 hurdles in 40.74.

Carlos Barbosa of Nederland swept the 1,600- and 3,200-meter runs, and the Bulldogs took the top three positions in each race. Carlos Rodriguez was second in the 1,600 and third in the 3,200, and Blake Mortera reversed those positions for both races.

The Titans had some close calls with Ireon Brown just getting edged by Central’s Calen Ragsdale in the 100 meters (10.73 to 10.75) and Central’s Howard Hunter beating both Moore and Ja’vantae Hopkins to the line in the 110 hurdles. Hunter came in at 14.69 seconds, Moore ran 14.81 and Hopkins ran 14.89.

Capri Wilson was victorious again for the Titans in the girls 100-meter dash, running 12.20. Breanna Hall gave PNG a win in the 400-meter dash, running 60.67.

Nederland was strong in the long distances. Following Rachel Morrison’s win Monday in the 3,200, Madison Ledet came in second in the 1,600 with Morrison coming in third.

Gabrielle Gutierrez won the 100-meter hurdles for Nederland (15.92) and Millicent Neveu gave Memorial gold in the 300 hurdles (48.20).

The top four in each event advance to the 5A Region III area meet at Barbers Hill next week.