• 39°

Speeding in the rain: Bulldog Relays take off as drops pound track

Nederland Bulldog Relays results

Girls team standings

1. Barbers Hill 104 1/3, 2. Beaumont Central 86 1/3, 3. PA Memorial 68, 4. Nederland 65, 5. West Brook 57, 6. Sheldon King 33, 7. Port Neches-Groves 27, 8. Bridge City 24, 9. Clear Brook 20, 10. Orangefield, 19, 11. Ozen 18, 12. Hamshire-Fannett 11, 13. Lumberton 10 1/3, 14. West Orange-Stark 6, 15. Little Cypress-Mauriceville 1.

Boys team standings

1. Barbers Hill 146, 2. West Brook 101, 3. Nederland 82, 4. Beaumont Central 58, 5. PA Memorial 46, 6. Little Cypress-Mauriceville 36, 7. Pollok Central 28, 8. Lumberton 26, 9. Sheldon King 12, 10. Port Neches-Groves 9, 11. Ozen 6.

Girls results

100 — 1. Capri Wilson, PAMem, 12.02; 2. Maya Kelly, BCent, 12.19; 3. Pleasant Harris, King, 12.44; 3. Quinn Cook, WB, 12.44; 5. Ayala Stevens, PAMem, 12.52; 6. Coreyanna Gorrer, PAMem, 12.56.

200 — 1. Kayliah Carr, BCent, 26.38; 2. Pleasant Harris, King, 27.14; 3. Micah Vaughn, WB, 27.19; 4. Malia Nicolasora, Ned, 27.52; 5. Halee Simon, BCent, 28.12; 6. Morgan Luke, Ned, 28.24

400 — 1. Korbyn Perkins, WB, 1:04.19; 2. Katy Pyle, CB, 1:04.52; 3. Priscilla Ibarra, BH, 1:05.41; 4. Cassidy Carter, PAMem, 1:05.77; 5. Karley McGill, Ned, 1:06.92; 6. Kianna August, BCent, 1:07.68

800 — 1. Macie Gauthier, H-F, 2:36.04; 2. Madison Ledet, Ned, 2:37.83; 3. Vanessa Garcia, BH, 2:38.63; 4. Cami Gonzales, Ned, 2:39.39; 5. Leilani Galvan, BH, 2:43.31; 6. Katia Davis, BCent, 2:45.27

1,600 — 1. Skyler Trammell, BH, 5:52.12; 2. Megan Wilkinson, Lumb, 5:53.72; 3. Maddison Helm, Ofield, 5:56.47; 4. Aliya Guerrero, BH, 6:10.30; 6. Rachel Morrison, Ned, 6:20.19

3,200 — 1. Maddison Helm, Ofield, 12:51.83; 2. Jasmine Vargas, BH, 13:03.22; 3. Carli Salinas, PNG, 13:15.11; 4. Sadie Stone, Bridge, 13:28.69; 5. Bailey Waldrop, Lumb, 13:33.17; 6. Lilly Sachitano, H-F, 13:45.92

4×100 — 1. PAMem (Aniya Duhon, Zykirra Cabarras, Coreyanna Gorer, Capri Wilson), 48.20; 2. BCent, 49.26; 3. Ned (Jada Hoang, Meg Sheppard, Malia Nicolasora, Morgan Luke), 51.43; 4. WB, 51.57; 5. CB, 51.60; 6. PNG (Breanna Hall, Jacie Droddy, Emetrice Mouton, Stalee Adams), 52.22

4×200 — 1. BCent, 1:47.11; 2. PAMem (Da’Ja Bernard, Jamiyah Dixon, Ayala Stevens, Capri Wilson), 1:48.43; 3. WB, 1:51.76; 4. CB, 1:53.68; 5. Ozen, 1:54.06; 6. Ned (Morgan Luke, Malia Nicolasora, Hannah Torres, Drue Vanduker), 1:54.34

4×400 — 1. BCent, 4:26.68; 2. BH 4:28.51; 3. Bridge (Priscilla Ibarra, Leilani Galvan, Vanessa Garcia, Thyme Tipps), 4:54.69; 4. WB, 5:05.96

Distance medley — 1. BH, 13:59.12; 2. Ned (Madison Ledet, Lauren Hughes, Karley McGill, Rachel Morrison), 14:04.42; 3. PNG (Carli Salinas, Ta’Shina Williams, Anna Licatino, Jaysa Miller), 14:19.21; 4. BCent, 15:03.32; 5. PAMem (Denisha Anderson, Diamond Francis, Darlene Nguyen, Mi-Rita Normand), 16:13.75

High jump — 1. Talia Gouard, King, 5-0; 2. Cami Gonzales, Ned, 4-10; 2. Cecilia Garcia, PNG, 4-10; 4. Alyssa Fukuda, Bridge, 4-10; 4. Baliee Click, Ofield, 4-10; 6. Taylor Kile, Lumberton, 4-8; 6. Malaysia St. Clair, BCent, 4-8; 6. Jessica Mullins, BH, 4-8

Triple jump — 1. Jamiyah Dixon, PAMem, 34-0; 2. Jayla Harris, WB, 33-5; 3. Gabrielle Gutierrez, Ned, 33-1.25; 4. Alyssa Fukuda, 32-8.25; 5. Meg Sheppard, Ned, 32-8; 6. Melanie Cupp, LCM, 32-0.25

Shot put — 1. Kailynn Williams, Ozen, 32-10; 2. Ryan Pickering, BH, 30-11; 3. Joenia Cotton, WOS, 30-8; Kinsy Haschke, BH, 30-5; 5. Kennedy Hunter, King, 30-3.5; 6. Riyah Collins, PAMem, 29-8

Discus throw — 1. Ryan Pickering, BH, 122-8; 2. Kennedy Hunter, King, 106-1; 3. Kinsy Haschke, BH, 102-10; 4. Kailynn Williams, Ozen, 96-6; 5. Marley Gilmore, BH, 95-11; 6. Macie Murty, Bridge, 89-6

Boys results

100 — 1. Steven Jones, WB, 10.69; 2. Kevon Latulas, Ned, 10.71; 3. Deshon Moreaux, BCent, 10.81; 4. Ryan Anderson, Ned, 10.88; 5. Keynel McZeal, PNG, 11.12; 6. Connor Thompson, Ned, 11.14

200 — 1. Connor Thompson, Ned, 23.25; 2. Spencer Long, 23.29; 3. Ryan Anderson, Ned, 23.42; 4. Kevon Latulas, Ned, 23.6; 5. Noah McGee, Ozen, 24.31; 6. Collin Skiver, Ned, 24.46

400 — 1. Myles Hornsby, WB, 51.34; 2. Mason Smart, BH, 52.11; 3. Robert Thebideau, BCent, 52.41; 4. Jessie Davis, Ozen, 53.49; 5. Morgan Frederick, BH, 54.57; 6. Brady Rogers, BH, 54.92

800 — 1. JaQuan Francois, PAMem, 2:05.42; 2. Tyvonne Allen, PAMem, 2;06.05; 3. Grant Theriot, BH, 2:06.07; 4. Jose Alvarez, PCent, 2:06.61; 5. Landon Gershmel, BH, 2:06.81; 6. Joseph Alvarez, BH, 2:07.37

1,600 — 1. Josh Fagala, BH, 4:41.74; 2. Philip Roxas, WB, 4:45.69; 3. Eli Peveto, LCM, 4:49.42; 4. Eddie Gomez, BH, 4:52.23; 5. Carlos Rodriguez, Ned, 4:53.12; 6. Carlos Barbosa, Ned, 4:54.84

3,2oo — 1. Eli Peveto, LCM, 10:17.37; 2. Eddie Gomez, 10:21.05; 3. Rayce Piper, LCM, 10:49.71; 4. Freddie Martinez, BH, 10:55.26; 5. Ashton Fagala, BH, 10:56.37; 6. Jake Moore, Ned, 11:05.44

4×100 — 1. WB, 44.39; 2. BH, 44.54; 3. LCM, 45.06; 4. King, 45.08; 5. BCent, 46.25; 6. Lumb, 46.63

4×200 — 1. BCent, 1:29.18; 2. WB, 1:37.79; 3. Lumb, 1:40.18; 4. BH, 1:40.97

4×400 — 1. BH, 3:35.06; 2. PCent, 3:43.74; 3. Lumb, 3:46.23; 4. Ned (Connor Thompson, Alec Torees, Ryan Anderson, Ty Sheppard), 3:47.02; 5. King, 3:48.30; 6. LCM, 3:54.13

Distance medley — 1. BH, 10:51.21; 2. WB, 11:27.95; 3. Ned (Carlos Barbosa, Jordan Huckabay, Blake Mortera, Carlos Rodriguez), 11:31.12; 4. PCent, 11:39.02; 5. PAMem (Dylan Smith, Eddie Richard, Cobey Richards, Jesus Perez), 12:24.86

Pole vault — 1. Alec Torres, Ned, 13-6; 2. Mason Smart, BH, 13-0; 3. Austin Jones, PNG, 12-0; 4. Sky Francis, Ned, 12-0; 5. Colton Beeson, Ned, 11-6; 6. Josh Cofresi, BH, 11-6

Long jump — 1. Martavian Barnes, PAMem, 22-6; 2. J’Koven Celestine, PAMem, 22-5; 3. Xavier Hull, PAMem, 21-4.5; 4. Vance Vallair, BCent, 21-3; 5. Deshon Moreaux, BCent, 19-8.5; 6. Ty Sheppard, Ned, 19-8

Shot put — 1. Dan Moore, WB, 52-5; 2. Reggie Boseman, BCent, 51-6; 3. Matt Rodriguez, BH, 46-10; 4. Kendall Major, WB, 42.4; 5. Donovan Edwards, WB, 41.7.25; 6. Logan Hammonds, PNG, 41-4

Discus throw — 1. Matt Rodriguez, BH, 143-3; 2. Reggie Boseman, BCent, 128-7; 3. Joseph Gallatine, Ned, 125-5; 4. Kaelen Semien, WB, 112-4; 5. Chad Sanders, Ned, 110-6; 6. Clay Rodriguez, BH, 109-8

 

NEDERLAND — Rain or shine, the 52nd Nederland Bulldog Relays were not going to be stopped.

The rain won the weather battle, but did little to deter the 16 schools that participated at Bulldog Stadium on Friday. Some events did not go off as scheduled, and some runners were held out of their events as the track just got wetter by the moment.

Others, like Port Arthur Memorial’s Capri Wilson, made their mark in the early-season event.

Wilson won the girls’ 100 meters in 12.02 seconds, beating Maya Kelly of Central by 0.17. Memorial took the fifth and sixth places in the event.

Nederland’s Madison Ledet was second in the 800 meters, finishing 1.79 seconds behind Hamshire-Fannett’s Macie Gauthier. Cami Gonzales took fourth.

Orangefield’s Maddison Helm had a solid day in the distances. She won the 3,200 in 12:51.83 and was third in the 1,600 at 5:56.47. Carli Salinas of Port Neches-Groves was third in the 3,200.

Memorial’s 4×100 team of Aniya Duhon, Zykirra Cabarras, Coreyanna Gorrer and Wilson won their event in 48.46, beating Central by 0.8. Nederland was third.

Memorial was second to Central in the 4×200.

Nederland and PNG were second and third in the distance medley (1,200 meters, 400, 800 and 1,600 in that order). Gonzales and Cecilia Garcia of PNG tied for second in the high jump (4 feet, 10 inches) with Alyssa Fukuda of Bridge City and Baliee Click of Orangefield, taking the next two spots.

Jamiyah Dixon of Memorial had a 34-foot triple jump to win that event by 7 inches over Jayla Harris of West Brook. Gabrielle Gutierrez of Nederland came in third, with Fukuda fourth and Nederland’s Meg Sheppard fifth.

Nederland took three of the top six spots in the boys’ 100 dash. Kevon Latulas was the fastest of the three with a 10.71-second run.

Connor Thompson won the 200 meters (23.25), with teammates Ryan Anderson and Latulas third and fourth.

JaQuan Francois and Tyvonne Allen gave Memorial a 1-2 finish in the 800 (2:05.42 and 2:06.05). The Titans took the top three spots in the long jump, with Martavian Barnes jumping 22 feet, 6 inches, J’Koven Celestine 22-5 and Xavier Hull 21-4.5.

Alec Torres of Nederland won the pole vault (13-6), while the Bulldogs took the fourth and fifth places. PNG’s Austin Jones was third.

Joseph Gallatine of Nederland was third in the discus throw.

Barbers Hill won both team championships. The BH girls had 104 1/3 points, beating Central by 18. Memorial was third with 68, and Nederland took fourth with 65.

In boys, BH had a 146-101 edge over West Brook. Nederland was third with 82, followed by Central with 58 and Memorial with 46.

I.C. Murrell: 721-2435. Twitter: @ICMurrellPANews

About I.C. Murrell

I.C. Murrell was promoted to editor of The News, effective Oct. 14, 2019. He previously served as sports editor since August 2015 and has won or shared eight first-place awards from state newspaper associations and corporations. He was born in Memphis, Tennessee, grew up mostly in Pine Bluff, Arkansas, and graduated from the University of Arkansas at Monticello.

email author More by I.C.