• 52°

State High School Football Playoffs

CLASS 6A DIVISION I
Area
Region I
Amarillo Tascosa (9-2) vs. Odessa Permian (10-1), 1 p.m. Saturday, Lubbock’s Lowrey Field
Denton Ryan (11-0) vs. South Grand Prairie (7-4), 5:30 p.m. Friday, Arlington’s AT&T Stadium
Amarillo High (9-2) vs. Arlington Martin (9-2), 7 p.m. Friday, Wichita Falls’ Memorial Stadium
Allen (11-0) vs. DeSoto (6-5), 9 p.m. Friday, Arlington’s AT&T Stadium
Region II
Dallas Skyline (9-2) vs. Garland Rowlett (9-2), 2 p.m. Saturday, Mesquite’s Memorial Stadium
Round Rock Cedar Ridge (10-1) vs. Humble Atascocita (10-1), 7 p.m. Friday, Round Rock’s Reeves Complex
North Mesquite (9-2) vs. Killeen Shoemaker (9-2), 5:30 p.m. Saturday, Arlington’s AT&T Stadium
Austin Westlake (10-1) vs. The Woodlands (10-1), 3 p.m. Saturday, Bryan HS
Region III
Cypress Falls (10-1) vs. Houston Bellaire (6-5), 1 p.m. Saturday, Houston’s TDECU Stadium
North Shore (8-3) vs. Clear Springs (6-5), 7 p.m. Friday, League City
Aldine Eisenhower (8-3) vs. Houston Lamar (10-1), 1 p.m. Saturday, Houston’s Delmar Stadium
Pearland (11-0) vs. Dickinson (10-1), 2 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium
Region IV
Converse Judson (10-1) vs. SA Northside O’Connor (8-3), 7:30 p.m. Friday, Converse
Laredo United (9-2) vs. Weslaco (9-2), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi’s Cabannis Stadium
Smithson Valley (8-3) vs. SA Northside Stevens (9-2), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Comalander Stadium
McAllen Memorial (11-0) vs. Harlingen (9-2), 7:30 p.m. Friday, Harlingen’s Boggus Stadium

CLASS 6A DIVISION II
Area
Region I
EP Americas (7-4) vs. San Angelo Central (9-1), 7:30 p.m. Friday, Midland’s Grande Stadium
Denton Guyer (8-3) vs. Southlake Carroll (9-2), 7:30 p.m. Friday, Allen
EP Eastwood (9-2) vs. Arlington Lamar (10-1), 7 p.m. Friday, Odessa’s Ratliff Stadium
Lewisville Marcus (10-1) vs. Mansfield (9-2), 7:30 p.m. Friday, NRH’s Birdville Fine Arts Complex
Region II
Dallas Jesuit (10-1) vs. Rockwall (8-3), 7:30 p.m. Friday, Murphy’s Kimbrough Stadium
Pflugerville Hendrickson (9-2) vs. Spring (10-1), 7 p.m. Friday, College Station HS
Dallas Highland Park (10-1) vs. Waco Midway (8-3), 2 p.m. Saturday, Arlington’s AT&T Stadium
Lake Travis (11-0) vs. Spring Westfield (9-2), 2 p.m. Saturday, Brenham
Region III
Cypress Ranch (10-1) vs. Katy (11-0), 7 p.m. Friday, Houston’s Tully Stadium
Pearland Dawson (8-3) vs. Friendswood (7-4), 7:30 p.m. Friday, Houston’s NRG Stadium
Cypress Creek (7-4) vs. Houston Strake Jesuit (7-4), 7 p.m. Friday, Strake Jesuit
Manvel (9-2) vs. League City Clear Creek (11-0), 7 p.m. Friday, Pasadena’s Memorial Stadium
Region IV
Cibolo Steele (11-0) vs. SA Northside Brennan (9-2), 2 p.m. Saturday, San Antonio’s Heroes Stadium
Del Rio (8-3) vs. Weslaco East (8-2), 2 p.m. Saturday, San Antonio’s Alamo Stadium
Schertz Clemens (9-2) vs. SA Northside Brandeis (7-4), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Alamodome
Laredo Alexander (5-6) vs. San Benito (9-2), Corpus Christi’s Wildcat Stadium

CLASS 5A DIVISION I
Area
Region I
EP Chapin (10-1) vs. Canyon Randall (10-1), 4 p.m. Saturday, Midland’s Grande Stadium
FW Boswell (10-1) vs. Burleson Centennial (8-3), 7:30 p.m. Friday, Southlake
EP Del Valle (9-2) vs. Abilene Cooper (6-5), 4 p.m. Friday, Midland’s Grande Stadium
Denton (9-2) vs. Aledo (10-1), 7:30 p.m. Friday, Justin Northwest HS
Region II
Wylie (7-4) vs. Rockwall-Heath (8-3), 9 p.m. Saturday, Arlington’s AT&T Stadium
Mansfield Summit (10-1) vs. Longview (9-2), 7:30 p.m. Friday, DeSoto
Wylie East (10-1) vs. Mesquite Poteet (8-3), 10:30 a.m. Saturday, Arlington’s AT&T Stadium
Mansfield Lake Ridge (11-0) vs. Tyler (8-3), 2 p.m. Saturday, Forney
Region III
Temple (10-1) vs. Houston Stratford (10-1), 7:30 p.m. Friday, Bryan HS
Houston King (9-2) vs. Richmond Foster (9-2), 7 p.m. Friday, Houston’s TDECU Stadium
Bryan (8-3) vs. Magnolia West (8-3), 7 p.m. Friday, Waller
Nederland (8-3) vs. George Ranch (11-0), 7 p.m. Friday, Cypress’ Berry Center
Region IV
Austin Vandegrift (9-2) vs. Lockhart (8-3), 7:30 p.m. Friday, San Marcos’ Rattler Stadium
Victoria East (7-4) vs. Edinburg Vela (11-0), 2:30 p.m. Saturday, Corpus Christi’s Buccaneer Stadium
Cedar Park Vista Ridge (9-2) vs. San Marcos (8-3), 7:30 p.m. Friday, San Marcos’ Bobcat Stadium
Victoria West (10-1) vs. Mission Veterans (8-3), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi’s Buccaneer Stadium

CLASS 5A DIVISION II
Area
Region I
EP Burges (7-4) vs. Canyon (9-2), 7 p.m. Friday, Seminole
WF Rider (7-4) vs. Everman (7-4), 7:30 p.m. Friday, Fort Worth’s Chisholm Trail Stadium
EP Eastlake (10-1) vs. Lubbock Cooper (9-1), 8 p.m. Friday, El Paso’s Socorro ISD Complex
Lake Dallas (9-2) vs. Burleson (8-3), 7:30 p.m. Friday, Bedford’s Pennington Field
Region II
Frisco Lone Star (10-1) vs. Forney (8-3), 7:30 p.m. Friday, Plano’s Clark Stadium
Dallas South Oak Cliff (8-3) vs. Marshall (10-1), 3 p.m. Saturday, DeSoto
Lucas Lovejoy (8-3) vs. Terrell (10-1), 7:30 p.m. Saturday, Allen
Lancaster (8-3) vs. Hallsville (7-4), 1:30 p.m. Saturday, Tyler’s Rose Stadium
Region III
College Station A&M Consolidated (8-3) vs. Magnolia (10-1), 7 p.m. Thursday, Waller
Crosby (11-0) vs. Fort Bend Ridge Point (8-3), 5:30 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium
College Station (9-2) vs. Houston North Forest (10-1), 7 p.m. Friday, Spring
Port Neches-Groves (9-2) vs. Angleton (6-5), 7:30 p.m. Friday, Barbers Hill HS
Region IV
Cedar Park (11-0) vs. Kerrville Tivy (11-0), 7:30 p.m. Friday, Georgetown ISD Complex
Somerset (10-1) vs. Edcouch-Elsa (7-4), 7:30 p.m. Friday, Laredo’s Shirley Field
Georgetown (8-3) vs. Boerne Champion (8-3), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Alamo Stadium
CC Calallen (9-2) vs. Mission Sharyland (7-4), 7:30 p.m. Friday, Kingsville’s Javelina Stadium

CLASS 4A DIVISION II
Area
Region III
West Orange-Stark (10-1) vs. Wharton (8-3), 7:30 p.m. Friday, Channelview
La Marque (9-2) vs. Caldwell (7-4), 7:30 p.m. Friday, Huffman Hargrave
Giddings (11-0) vs. Orangefield (6-5), 7:30 p.m., Friday, Pearland ISD Stadium
Bellville (9-2) vs. Hamshire-Fannett (8-3), 7:30 p.m. Friday, Klein’s Memorial Stadium