• 57°

Joe Williamson Relays results

At The Reservation, Port Neches

Girls team standings

  1. Nederland 125, 2. East Chambers 103, 3. Port Neches-Groves 87, 4. Hardin-Jefferson 68, 5. Bridge City 66, 6. Hamshire-Fannett 55, 7. West Orange-Stark 32, 8. Vidor 26, 9. Lumberton 20, 10. Kelly 15, 11. Silsbee 12, 12. Little Cypress-Mauriceville 4.

 

Boys team standings

  1. Port Neches-Groves 182, 2. Bridge City 103, 3. Orangefield 67, 4. Hardin-Jefferson 63, 5. Lumberton 50, 6. Vidor 48, 7. Hamshire-Fannett 36, 8. Kelly 30, 9. East Chambers 27, 10. Silsbee 15.

 

Girls results

100 — 1. Andreyana Thomas, WOS, 13.6; 2. Jada Hoang, Ned, 13.82; 3. Crystal Gutierrez, Sils, 13.92; 4. Halle Huckabay, BC, 13.99; 5. Jessica Trahan, Vidor, 14.02; 6. Lauryn Hughes, Ned, 14.07

110 hurdles — 1. Wreagan Taylor, H-J, 15.31; 2. Gabby Gutierrez, Ned, 16.36; 3. Kealy Trevino, EC, 16.93; 4. Blanchard, H-F, 17.15; 5. Angela Desulme, Ned, 17.23; 6. Silcox, EC, 17.73

200 — 1. Emetrice Mouton, PNG, 27.68; 2. Malia Nicolasora, Ned, 27.78; 3. Andreyana Thomas, WOS, 28.05; 4. Crystal Gutierrez, Sils, 28.25; 5. Hannah Harris, Sils, 28.3; 6. Ashlyn Murphy, EC, 28.92

300 hurdles — 1. Nevils, H-F, 48.3; 2. Wreagan Taylor, H-J, 49.99; 3. Gia Simien, EC, 50.2; 4. Jessica Trahan, Vidor, 50.76; 5. Blanchard, H-F, 50.8; 6. Kealy Trevino, EC, 51.16

400 — 1. Mallory Chilton, Vidor, 1:02.20; 2. Kennedy Flanagan, EC, 1:02.69; 3. Breanna Hall, PNG, 1:03.00; 4. Cameron Hester, EC, 1:03.80; 5. Andreyana Thomas, WOS, 1:04.80; 6. Mackenzie Murdock, BC, 1:06.03

800 — 1. Mallory Chilton, Vidor, 2:34.12; 2. Cameron Hester, EC, 2:36.12; 3. Karley McGill, Ned, 2:37.35; 4. Guthier, H-F, 2:38.21; 5. Anna Licatino, PNG, 2:40.30; 6. Cassie Kemmer, EC, 2:42.82

1,600 — 1. Madison Ledet, Ned, 5:49.78; 2. Megan Wilkinson, Lumb, 5:58.21; 3. Audrey Albanese, H-J, 6:03.91; 4. Sachitano, H-F, 6:05.61; 5. Rachel Morrison, Ned, 6:09.84; 6. Bagwell, EC, 6:10.28

3,200 (no names or times listed) — 1. PNG; 2. H-J; 3. Ned; 4. EC; 5. EC; 6. H-F

4×100 relay — 1. PNG 51.36; 2. East Chambers 51.43; 3. Ned 52.40; 4. H-F 52.56; 5. BC 52.60; 6. Kelly 54.20

4×200 — 1. PNG 1:50.60; 2. Ned 1:52.47; 3. EC 1:54.88; 4. BC 1:56.16; 5. LCM 2:01.04; 6. Silsbee 2:03.30

4×400 — 1. Ned 4:26.84; 2. EC 4:35.64; 3. H-F 4:38.17; 4. BC 4:40.63; 5. H-J 5:00.06

Shot put — 1. Rylee Oceguera, BC, 33-8.5; 2. Melaysha Banks, Kelly, 32-10; 3. Joenia Cotton, WOS, 32-6; 4. Gia Simien, EC, 31-7; 5. Tatum Loupe, EC, 31-5.5; 6. Melissa Bransford, Kelly, 30-1.

Discus throw — 1. Macie Murty, DC, 92-4; 2. Joenia Cotton, WOS, 89-5.5; 3. Kennedy Rasco, BC, 88-11; 4. Ashley Kimey, Ned, 88-2.75; 5. Hannah Hickey, Ned, 87-0.75; 6. Morgan Smith, EC, 84-9.75.

Long jump — 1. Jacie Droddy, PNG, 17-5; 2. Wreagan Taylor, H-J, 17-1.75; 3. Raylie Huff, H-J, 16-8.25; 4. Gabby Gutierrez, Ned, 15-10.5; 5. Meg Sheppard, Ned, 15-4; 6. Jaylnn Guillory, EC, 15-1.5.

Tripie jump — 1. Raylie Huff, H-J, 38-5.75; 2. Wreagan Taylor, H-J, 36-11; 3. Nevils, H-F, 35-8.5; 4. Reyna Owens, BC, 33-7; 5. Emily Johnson, EC, 33-3.5; 6. Gabby Gutierrez, Ned, 33-0.

High jump — 1. Taylor Kile, Lumb, 5-0; 2. Cami Gonzalez, Ned, 4-10; 2. Keli Silcox, EC, 4-10; 4. Faith Sewell, H-F, 4-10; 5. Grace Thompson, Lumb, 4-10; 6. Cecilia Garcia, PNG, 4-8.

Pole vault — 1. Anna Licatino, PNG, 7-6; 1. Kirstie Ellerbee, BC, 7-6; Mackenzie MacFarlane, Ned. 6-0.

 

Boys results

100 — 1. Keynel McZeal, PNG, 11.44; 2. B. Cruse, H-J, 11.73; 3. Davidson, H-F, 11.76; 4. Nolton Shelvin, EC< 11.84; 5. Pedro Lira, BC, 12.13; 6. Vincent, Vidor, 12.24

110 hurdles — 1. Rach, Ofield, 17.05; 2. Hauver, Vidor, 17.6; 3. Dakota Baxter, PNG, 17.99; 4. Tilley, H-J, 18.08; 5. Trent Guidry, EC, 18.19; 6. Khaleb Taylor, PNG, 18.32

200 — 1. Chandler Pachuca, BC, 22.15; 2. Nolton Shelvin, EC, 24.2; 3. Kameron Smith, EC, 24.75; 4. C. Priddy, H-J, 24.79; 5. Vincent, Vidor, 25.05; 6. Dubose, Ofield, 25.08

400 — 1. Deutsch, Ofield, 51.97; 2. Hunter Denton, GC, 52.69; 3. Alejandro Lopez, EC, 55.64; 4. T. Neesom, H-J, 55.7; 5. Trevor Jones, Sils, 56.1; 6. Jared Thomas, Kelly, 56.16

300 hurdles — 1. Trent Guidry, EC, 44.4; 2. Khaleb Taylor, PNG, 45.09; 3. Hauver, Vidor, 46.3; 4. Dakota Baxter, PNG, 46.36; 5. C. Mackenzie, H-J, 47.89; 6. Robinson, H-F, 47.99

800 — 1. Worthy, Ofield, 2:12.65; 2. Tyler Jackson, PNG, 2:13.88; 3. Collin Dietrich, PNG, 2:18.41; 4. Sebastian Wagner, PNG, 2:20.41; 5. Patrick Coker, Kelly, 2:20.77; 6. I. Keyes, Lumb, 2:23.14

1,600 — 1. Sanders, H-j, 5:10.53; 2. Gaffney, H-F, 5:13.19; 3. Collin Dietrich, PNG, 5:17.56; 4. Rais Momin, Kelly, 5:18.63; 5. Worthy, Ofield, 5:25.82; 6. Caleb Dominguez, PNG, 5:27.02

3,200 (no names or times listed) — 1. H-J; 2. H-F; 3. PNG; 4. Kelly; 5. Ofield; 6. EC

Shot put — 1. Logan Hammonds, PNG, 42-11; 2. Adam Snyder, BC, 39-3; 3. Johnathan Hageon, Sils, 39.85; 4. Chase Boneau, BC, 39-7; 5. Andrade, H-F, 38-1.5; 6. Aaron Galitz, Ofield, 36-9.5

4×100 — 1. PNG 43.07; 2. BC 45.20; 3. Vidor 45.99; 4. Lumb, 46.07; 5. H-F 46.37

Discus throw — 1. Michael Teeples, Ofield, 106-3.25; 2. Matthew Sorrels, PNG, 103-6.75; 3. Cade Theriot, Kelly, 102-7.5; 4. Chase Boneau, BC, 99-5; 5. Logan Hammonds, PNG, 97-7.5; 6. Thomas Lopez, H-j, 97-1.25

4×200 — 1. PNG 1:31.63; 2. BC 1:36.70; 3. Vidor 1:37.50; 4. Lumberton 1:38.70; 5. Silsbee 1:38.90

4×400 — 1. PNG 3:41.00; 2. Lumberton 3:45.50; 3. Kelly, 3:54.00; 4. Vidor, 3:58.00; 5. Sils, 3:59.66; 6. H-J, 4:02.00.

Long jump — 1. Hunter Denton, BC, 21-1.5; 2. Roschon Johnson, PNG, 19-3.75; 3. Preston Hughes, PNG, 19-2.5; 4. Jaylan Williams, PNG, 19-2.25; 5. Tyler LeBlanc, Lumb, 18-10.75; 6. George Fleming, BC, 18-10.5

Triple jump — 1. Hunter Denton, BC, 41-11; 2. George Fleming, BC, 41-0.25; 3. Cole Priddy, H-J, 3-10.25; 4. Keynel McZeal, PNG, 39-4.5; 5. Taylor Kersh, Lumb, 38-3.75; 6. Caiden Burt, PNG, 38-3.25

High jump — 1. Barnard, Lumb, 6-2; 2. Kress, Ofield, 6-2; 3. Priddy, H-j, 6-0; 4. Riggs, PNG, 5-10; 5. Aucoin, Lumb, 5-8; 6. McCarson, H-J, 5-8

Pole vault — 1. Tyler Jenkins, Ofield, 12-0; 2. Austin Jones, PNG, 11-6; 3. Kyler Champagne, BC, 10-0; 3. Robinson, H-F, 10-0; 5. Travis Wommack, PNG, 9-6; 6. Jacob Smith, PNG, 9-6

About I.C. Murrell

I.C. Murrell was promoted to editor of The News, effective Oct. 14, 2019. He previously served as sports editor since August 2015 and has won or shared eight first-place awards from state newspaper associations and corporations. He was born in Memphis, Tennessee, grew up mostly in Pine Bluff, Arkansas, and graduated from the University of Arkansas at Monticello.

email author More by I.C.