PAnews.com, Port Arthur, Texas

Sports

February 18, 2007

43rd Nederland Bulldog Relays results

NEDERLAND -- Here are Friday's final results from the 43rd annual Nederland Bulldog Relays held at Bulldog Stadium:

GIRLS DIVISION

  Discus -- 1. Christina Landry, West Brook, 106-8; 2. Latasha Carrington, Barbers Hill, 103-0; 3. Danielle Smith, PA Mem, 100-9; 4. Alicia Thevis, Ned, 94-8; 5. Marlee Wilson, Ned, 93-0; 6. Iesha Washington, Central, 91-0.

  Shot put -- 1. Keisha Hester, Ozen, 37-8 1/2; 2. Whitney Williams, West Brook, 35-8 1/2; 3. Danielle Smith, PA Mem, 34-2; 4. Latasha Carrington, Barbers Hill, 33-0; 5. Crystal Blue, Ozen, 31-0; 6. Iesha Washington, Central, 29-11 1/2.

  High jump -- 1. A'Lexus Brannon, Ozen, 5-2; 2. Tiara Robinson, Ozen, 5-0; 3. Julie Harrington, H-F, 5-0; 4. Christine Sicktich, LC-M, 4-8; 5. (tie) Daphne Tolbert, Central; Maci Wilcox, LC-M; Alicia Thevis, Ned, 4-6.

  Long jump -- 1. Tiara Robinson, Ozen, 17-10 3/4; 2. A'Lexus Brannon, Ozen, 17-10; 3. Terrell Robertson, PA Mem, 17-3; 4. Desiree Gray, 16-7 3/4; 5. Vanquanisha Jordan, WO-S, 16-4 1/2; 6. Haley English, PN-G, 15-10.

  Triple jump -- 1. Savanah Desmarais, Ned, 34-2; 2. Jamie Narcisse, Central, 33-8 1/2; 3. Madison Trevino, Ned, 33-2 1/4; 4. Shakeitha Coles, PA Mem, 32-11; 5. Shonkerah Kenebrew, Ozen, 32-10 1/2; 6. Brittany Cooper, H-F, 32-0.

  Pole vault -- 1. Markee Johnson, Ned, 7-0; 2. Lauren Myers, Tarkington, 7-0; 3. Lindsey George, LC-M, 7-0.

  Distance medley relay -- 1. Nederland (Taylor Carlson, Lauren Matt, Ashley Washburn, Chelsea Yaws) 13:42.28; 2. Barbers Hill 13:43.86; 3. Pasadena South Houston 14:42.71; 4. PN-G 15:05.16; 5. PA Memorial 15:31.14; 6. West Brook 15:53.59.

  3,200-meter run -- 1. Angela Rojas, Pasa So. Htn, 12:44.58; 2. Stephanie Brown, Barbers Hill, 12:45.26; 3. Reanna Edgerton, LC-M, 12:53.75; 4. Amber Watson, Barbers Hill, 13:02.56; 5. Elizabeth Vega, Pasa So Htn, 13:32.14; 6. Sarah Elam, Barbers Hill, 13:38.38.

  400-meter relay -- 1. Pasadena So Htn (Miracle Jernigan, Charaine Crayton, Olevia Johnson, LeTrenia Scott) 51.06; 2. PA Memorial (Shakeitha Coles, Rynisha Jones, Terrell Robertson, Desiree Gray) 51.40; 3. Ozen 51.70; 4. Central 52.55; 5. Nederland 52.57; 6. WO-S 52.65.

  800-meter run -- 1. Sojourner Brown, Ozen, 2:30.44; 2. Heather Dean, Barbers Hill, 2:34.52; 3. Catherine Reuter, BH, 2:34.98; 4. Chelsea Adkins, H-F, 2:37.11; 5. Mailaika Tezeno, PN-G, 2:37.14; 6. Jhirikkia Keller, PA Mem, 2:38.61.

  100-meter hurdles -- 1. Hillary Poole, Barbers Hill, 16.65; 2. Ariana McKinsey, PA Mem, 17.24; 3. Macy Moore, BH, 18.45; 4. Olivia Prochazka, BH, 19.31; 5. Brittany Holmes, Tarkington, 19.71; 6. Hillary Beagle, Ned, 19.80.

  100-meter dash -- 1. Khalia Boudreaux, West Brook, 13.17; 2. Terrell Robertson, PA Mem, 13.91; 3. Lauren Cummings, West Brook, 13.99; 4. Shakeitha Coles, PA Mem, 14.00; 5. Candice Booker, Central, 14.09; 6. Jaime Rose, H-F, 14.14.

Text Only
Sports
From the Fieldhouse blog