PAnews.com, Port Arthur, Texas

Local News

November 6, 2012

Sample ballot for Nov. 6, 2012

President and Vice-President

  • Mitt Romney / Paul Ryan (Republican)
  • Barack Obama / Joe Biden (Democratic)
  • Gary Johnson / Jim Gray (Libertarian)
  • Jill Stein / Cheri Honkala (Green)

United States Senator

  • Ted Cruz (Republican)
  • Paul Sadler (Democratic)
  • John Jay Myers (Libertarian)
  • David B. Collins (Green)

United States Representative,

District 14

  • Randy Weber (Republican)
  • Nick Lampson (Democratic)
  • Zach Grady (Libertarian)
  • Rhett Rosenquest Smith (Green)

Railroad Commissioner

  • Christi Craddick (Republican)
  • Dale Henry (Democratic)
  • Vivekananda (Vik) Wall (Libertarian)
  • Chris Kennedy (Green)

Railroad Commissioner,

  • Unexpired Term
  • Barry Smitherman (Republican)
  • Jaime O. Perez (Libertarian)
  • Josh Wendel (Green)

Justice, Supreme Court, Place 2

  • Don Willett (Republican)
  • RS Roberto Koelsch (Libertarian)

Justice, Supreme Court, Place 4

  • John Devine (Republican)
  • Tom Oxford (Libertarian)
  • Charles E. Waterbury (Green)

Justice, Supreme Court, Place 6

  • Nathan Hecht (Republican)
  • Michele Petty (Democratic)
  • Mark Ash (Libertarian)
  • Jim Chisholm (Green)

Presiding Judge,

Court of Criminal Appeals

  • Sharon Keller (Republican)
  • Keith Hampton (Democratic)
  • Lance Stott (Libertarian)

Judge, Court of Criminal Appeals,

Place 7

  • Barbara Parker Hervey (Republican)
  • Mark W. Bennett (Libertarian)



Judge, Court of Criminal Appeals,

Place 8

  • Elsa Alcala (Republican)
  • William Bryan Strange, III

Member, State Board of Education,

District 7

  • David Bradley (Republican)
  • Matthew Petre (Libertarian)

State Senator, District 4

  • Tommy Williams (Republican)
  • Bob Townsend (Libertarian)

State Representative, District 21

  • Allan B. Ritter (Republican)

State Representative, District 22

  • Joe Deshotel (Democrat)

Justice, 9th Court of Appeals District,

Place 3

  • David Gaultney (Republican)

Justice, 9th Court of Appeals District,

Place 4

  • Hollis Horton (Republican)

District Judge,

60th Judicial District

  • Gary Sanderson (Democratic)

District Judge,

136th Judicial District

  • Rick Williams (Republican)
  • Milton "Mickey" Gunn Shuffield (Democratic)

County Tax Assessor-Collector

  • J. Shane Howard (Republican)
  • Thomas Sigee (Democratic)

Unopposed Candidates

Declared Elected

Judge, County Court at Law No. 1,

Unexpired Term

  • Gerald W. Eddins

Sheriff

  • Mitch Woods

County Commissioner, Precinct No. 1

  • Eddie Arnold

County Commissioner, Precinct No. 3

  • Michael Shane Sinegal

Justice of the Peace,

Precinct No. 1, Place 1

  • Kenneth Dollinger

Constable, Precinct No. 2

  • Christopher Bates

Constable, Precinct No. 6

  • Dana "Big" Baker

Constable, Precinct No. 7

  • Jeffrey W. "Jeff" Greenway

Constable, Precinct No. 8

  • Eddie Collins



City of Port Neches

Mayor

  • Glenn Johnson

Port Neches Councilmember Place 4

  • Robert Arnold
  • Donald H. Anglin

     

1
Text Only
Local News
Facebook
AP Video